Omyvatelný nátěr na zeď - jaké má výhody/nevýhody

Omyvatelný nátěr na zeď - jaké má výhody/nevýhody?

 

V dobách minulých jste mohli na omyvatelný nátěr narazit jako takový sokl okolo schodišť v panelových domech na chodbě. Vždycky v provedení v lesku a byl tam vidět znatelný rozdíl oproti klasické interiérové barvě. Dnes se omyvatelné již nevyznačují leskem a tudíž na první pohled nejsou okem tak znatelné, že se jedná o omyvatelnou barvu. 

Pokud se vám stává že na zeď vyprskne limonáda, děti okopají nebo pomalují stěnu nějakou pastelkou nebo zašpiní rukama od oběda? Tak v těchto případech je lepší opravdu použít omyvatelnou barvu, kterou lze jednoduše natřít válečkem nebo štětcem a to stejné je s přetíráním této vrstvy. Jakmile se vám už barva nebude líbit, tak přetřete jinou, žádné škrabání!

 

Omyvatelná barva - tyto barvy takřka nerozeznáte od klasické otěruvzdorné. Na první pohled se neliší, jen vlastnosti mají jiné. U nás je to ECOLOR IN omyvatelná barva v bílém provedení, kterou lze i tónovat do různých odstínu dle vaší představy. Postačí dva nátěry a je hotovo! Jak snadné :-) Potom postačí po zašpinění vzít vlhký hadr a zašpiněné místo otřít. U silně zašpiněné stěny lze použít i jarovou vodu, zde ale musíte pro nátěr použít vinylovou vnitřní plně omyvatelnou barvu .

Další variantou nátěru je LATEX univerzální, který má nevýhodu v tom, že jde ze stěny hůře sundat a proto se moc nedoporučuje, jinak je velice odolný omyvatelný nátěr třeba do sklepa, garáže nebo místnosti s uskladněným uhlím.

Pokud máte na zdi vlhkost, tak omyvatelná barva není vhodná na nátěr, protože částečně uzavře stěnu a zeď by tzv. "nedýchala". Doporučuje se odstranit zdroj vlhkosti a zlikvidovat plíseň. Potom lze nátěr provést.

 

 

Omyvatelná vs. Otěruvzdorná

Každý typ barvy má svojí výhodu i nevýhodu. Pojďme se teď v rychlosti podívat na jejich rozdíly.

 

 

Omyvatelná

+ povrch zdi lze očistit vlhkým hadrem

+ lze tónovat do sytějších odstínu - neflekatí

+ lze do nich přidat protiplísňový přípravek FUNGISAN

- vyšší pořizovací cena, nelze použít na vlhkou zeď

 

 

Otěruvzdorná

+ cenová dostupnost

+ lze použít na vlhčí zeď (dle situace)

+ lze do nich přidat protiplísňový přípravek FUNGISAN

- nelze povrch zdiva očistit vlhkým hadrem

 

 

Tady bylo takové menší shrnutí těchto dvou variant barev.

Doufám, že jsme vám pomohli s výběrem vhodné barvy na vaši zeď či sádrokarton. Ještě jedna malá rada na závěr. Nově natažené omítky nebo vytvořené příčky ze sádrokartonu je nutné provést penetrací PENECO nebo PENECO NANO hloubkovou.